СПЦ у борби против секти! Врх цркве тражи закон против деструктивних организација

Поделите:

На недавно завршеном заседању Сабора Српске православне цркве донета је званична одлука да се при Светом Синоду оснује „Одељење за праћење разбијачке делатности јеретичких организација, секти и неканонских групација“.
„Политика“ од врха СПЦ сазнаје да је разлог за овакву одлуку све већи деструктивни утицај ових група у српском друштву. Едукација, праћење и указивање на растуће проблеме и негативне последице, сматрају у СПЦ-у, најбољи су начини да се сузбије ова пошаст. Тражиће се и да се донесе закон о овој области.

О деловању и утицају секти у Србији говори се последњих година само када се деси самоубиство ротуалним поводом, када се оскрнаве гробнице или испишу графити на видном месту. Да ли је за убиство певачице из Борче јелене Марјановић одговорна Гуруистичка секта? Или иза самоубиства младића из Вишњичке бање стоји утицај секте Црна ружа? Све се најчешће заврши на нивоу нагађања, јер се држава не бави овом појавом.
Према Александр сенићу и Слађану Мијаљевићу, познатим сектолозима, у Србији тренутно има око 150 организација које се могу назвати сектама, а с њима је на различите начине повезано готово пола милиона људи.

Процењује се да имају око 300.000 сталних чланова који чине тврдо језгро,док су 200.000 повремени следбеници. Сваке године 10 до 20 одсто напусти, а исто толико нових чланова уђе у разне секте. оне, међутим нису регистроване као секте, већ као мале верске организације , групе грађана или хуманитарне организације. па тако група од десетак људи може себе да прогласи за верску организацију и добије дозволу за рад.
Из теолошког угла, секте имају негативну конотацију. Оне верске заједнице које ми овде ниподаштавајуће гледамо као секте, попут Хришћанске баптистичке цркве, Хришћанске адвентистичке цркве или разних пентакосталних праваца протестантизма, у матичним земљама на Западу представљају званичне цркве. зато се код нас сада, највише из незнања, мешају мале верске заједнице са оним полуверским групама које делују илегално, полутајно, уз обреде нецивилизацијског садржаја. Такве групе означавају се као култови и проблем и код нас и у другим земљама постоји управо у вези с таквим групама. Управо ту СПЦ види своју улогу – у демаскирању и препознавању оваквих група.

Политика

Поделите: